Atelier Aparat Caffe w ramach XIII Europejskiej Nocy Muzeów w Rzeszowie zaprasza mieszkańców na wydarzenie pod hasłem „Światło w ciemności”. Pretekstem do spotkania, jak zawsze będzie fotografia, a w szczególności fenomen światła i dwoistości jego natury. Poprzez wystawy, ekspozycje oraz instalacje przybliżymy odwiedzającym istotną rolę światła w całym procesie powstawania fotografii.

Światło jest najważniejszym elementem kompozycji wpływającym na wymowę fotografii. To dzięki niemu na światłoczułej matrycy zapisany zostaje obraz tego, co fotografujący postanowił uwiecznić. Jedynie doskonała proporcja w relacji światła i ciemności rodzi wrażenie trójwymiarowości płaskiej fotografii, wzmacnia kontrast barw oraz podkreśla energię przekazu. Zaobserwowanie zjawiska powstawania obrazu rzeczywistego umożliwi odwiedzającym instalacja camera obscura, która będzie dostępna przed wejściem do Atelier do zmroku. Camera obscura to pierwowzór aparatu fotograficznego. Odwiedzający nas goście będą mogli dosłownie wejść do jego wnętrza, co pozwoli mi zrozumieć jak powstaje obraz.

Kolejną atrakcją będzie wystawa eksponatów pt. „Aparat to nie wszystko”, w której będziemy prezentować wszystko to, co poza aparatem jest potrzebne do wykonania fotografii. Pokażemy dawny sprzęt wykorzystywany w trakcie pracy w ciemni fotograficznej tj. powiększalniki, szukarki, kuwety, kopiarki, zegary ciemniowe, szczypce itp. Dodatkowo zaprezentujemy wystawę światłomierzy – urządzeń, które służą pomiarowi natężenia światła.

Światło ma niejednoznaczną naturę. Czasami zachowuje się jak fala elektromagnetyczna, czasami zaś jak strumień cząstek. Podobnie dualny charakter będzie miała wystawa fotografii Kuby Kowalskiego pn. „Violet” . Na zdjęciach zobaczymy akty i portrety powstałe z inspiracji pięknem kobiecego ciała. Fotografie wykonywano przy użyciu światła UV a efekt wizualny został dodatkowo wzmocniony użyciem materiałów fluorescencyjnych w technice bodypaintingu. Prezentowane zdjęcia poprzez grę skojarzeń, mają tajemniczy oraz podobny do natury światła, niejednoznaczny charakter.

Odpowiednio dobrane światło stanowi również kluczowe narzędzie w procesach chemicznych odbywających się w ciemni fotograficznej, co możliwe będzie do zaobserwowania podczas fluopokazów wykonywania odbitek czarno-białych.

Dzięki ciekawej aranżacji pomieszczeń Atelier, odwiedzający będą mogli odbyć podróż po część spektrum promieniowania od UV, poprzez pasmo światła widzialnego, aż do podczerwieni.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 18 maja 2018 r. w godz. 19:00 – 1:00 do Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Wstęp wolny.